Amphenol Aerospace Operations MS27508E20F39SA
MS27508E20F39SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E20F39SA
Brief Description
CONN RCPT 39POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E20F39SA.pdf
Availability of MS27508E20F39SA
QUANTITY
MS27508E20F39SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E20F39SA
Internal Part NumberEIS-MS27508E20F39SA
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert20-39
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E20F39SA
Related LinksMS27508, MS27508E20F39SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E20F39SA Details Description
Related parts for MS27508E20F39SA
FLEX CABLE - AFE16T/AF16/AFE16T datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE CAT5E RJ45 PLUG-PLUG .76M datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 07POS R/A datasheet.pdf
XFRMR T3/DS3/E3/STS-1 1:2CT SMD datasheet.pdf
POWER STRIP 70" 15A 24OUT 15' datasheet.pdf
RES 6.98K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
RJ45 LOW PROFILE WITH LED datasheet.pdf
FILTERLINE PRIMARY datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 1.5UF RADIAL datasheet.pdf