Amphenol Aerospace Operations MS27508E22A55SA
MS27508E22A55SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22A55SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E22A55SA.pdf
Availability of MS27508E22A55SA
QUANTITY
MS27508E22A55SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22A55SA
Internal Part NumberEIS-MS27508E22A55SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22A55SA
Related LinksMS27508, MS27508E22A55SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22A55SA Details Description
Related parts for MS27508E22A55SA
KURLY LOK .20 - .30"DIA .82"HT datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.4V TMR 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 1A 125V datasheet.pdf
CONN ADAPT JACK-JACK SMA 50 OHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf