Amphenol Aerospace Operations MS27508E22B35BA
MS27508E22B35BA picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22B35BA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 100POS BOX MT SCKT
Datasheet Download
MS27508E22B35BA.pdf
Availability of MS27508E22B35BA
QUANTITY
MS27508E22B35BA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22B35BA
Internal Part NumberEIS-MS27508E22B35BA
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22B35BA
Related LinksMS27508, MS27508E22B35BA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22B35BA Details Description
Related parts for MS27508E22B35BA
IC REG BCK BOOST ADJ 50MA 10SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 165MA 2.2 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SW SPDT 50MHZ-6GHZ 6-TSON datasheet.pdf
RES SMD 34K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 634 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 100A I2PAK datasheet.pdf
SLMT,STR,ZNC,USFT datasheet.pdf
3/8 INCH DUAL HST BK (600/2 INCH datasheet.pdf
FUSE BOARD MOUNT 15A 125VAC 2SMD datasheet.pdf