Amphenol Aerospace Operations MS27508E22B55SD
MS27508E22B55SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22B55SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E22B55SD.pdf
Availability of MS27508E22B55SD
QUANTITY
MS27508E22B55SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22B55SD
Internal Part NumberEIS-MS27508E22B55SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22B55SD
Related LinksMS27508, MS27508E22B55SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22B55SD Details Description
Related parts for MS27508E22B55SD
CONN RCPT 40POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED MOONSTONE NEU WHITE TO252-3 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
1986.20 MM WITH STRAIGHT CUT datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS .100 L.104 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
HEMOSTAT CURVED SERRATED 24IN datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf