Amphenol Aerospace Operations MS27508E22F21S
MS27508E22F21S picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22F21S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 21POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E22F21S.pdf
Availability of MS27508E22F21S
QUANTITY
MS27508E22F21S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22F21S
Internal Part NumberEIS-MS27508E22F21S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert22-21
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22F21S
Related LinksMS27508, MS27508E22F21S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22F21S Details Description
Related parts for MS27508E22F21S
IC FPGA 260 I/O 352MBGA datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 6.3V 20% 0603 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 120POS VERT GOLD datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
SCR 600V 4150A K-PUK datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
RES 165K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf