Amphenol Aerospace Operations MS27508E22F35SC
MS27508E22F35SC picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22F35SC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27508E22F35SC.pdf
Availability of MS27508E22F35SC
QUANTITY
MS27508E22F35SC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22F35SC
Internal Part NumberEIS-MS27508E22F35SC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert22-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22F35SC
Related LinksMS27508, MS27508E22F35SC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22F35SC Details Description
Related parts for MS27508E22F35SC
LED RED 1206 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 750MA 320 MOHM datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 20NS 44TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 5.08MM datasheet.pdf
SCR SENS 400V 4A TO-252 datasheet.pdf
IC 2BIT 1:4 FET MUX/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
RES ARRAY 9 RES 5K OHM 10SIP datasheet.pdf
IMPACT BP 4X16 GR SN datasheet.pdf
FAN BLOWER 75X30MM 24VDC datasheet.pdf