Amphenol Aerospace Operations MS27508E22F55A
MS27508E22F55A picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22F55A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 55POS BOX MNT PIN
Datasheet Download
MS27508E22F55A.pdf
Availability of MS27508E22F55A
QUANTITY
MS27508E22F55A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22F55A
Internal Part NumberEIS-MS27508E22F55A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22F55A
Related LinksMS27508, MS27508E22F55A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22F55A Details Description
Related parts for MS27508E22F55A
CAP CER 10000PF 500V Y5P RADIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF09A/AF09/AFE09T datasheet.pdf
HEADER OPEN .018"DIA .300 14POS datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.7V TMR 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 400K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 14POS datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE SW 600V DO-219AB datasheet.pdf