Amphenol Aerospace Operations MS27508E22F55P
MS27508E22F55P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E22F55P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E22F55P.pdf
Availability of MS27508E22F55P
QUANTITY
MS27508E22F55P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E22F55P
Internal Part NumberEIS-MS27508E22F55P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E22F55P
Related LinksMS27508, MS27508E22F55P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E22F55P Details Description
Related parts for MS27508E22F55P
CONV DC-DC 48VIN 3A 3.3V HRZ SMD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT 5V VOLT OUT 8-UMAX datasheet.pdf
CAP CER 9.4PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
Connector Receptacle 5 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf