Amphenol Aerospace Operations MS27508E24A61P
MS27508E24A61P picture photo
Mfg. Part Number
MS27508E24A61P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27508E24A61P.pdf
Availability of MS27508E24A61P
QUANTITY
MS27508E24A61P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27508E24A61P
Internal Part NumberEIS-MS27508E24A61P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions61
Shell Size - Insert24-61
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27508E24A61P
Related LinksMS27508, MS27508E24A61P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27508E24A61P Details Description
Related parts for MS27508E24A61P
CAP CER 10000PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
IC LCD CTRLR 128LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 22K OHM 1.75W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP3T datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 42POS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf