Amphenol Aerospace Operations MS27513E12B35PA
MS27513E12B35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27513E12B35PA
Brief Description
CONN RCPT 22POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27513E12B35PA.pdf
Availability of MS27513E12B35PA
QUANTITY
MS27513E12B35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27513E12B35PA
Internal Part NumberEIS-MS27513E12B35PA
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions22
Shell Size - Insert12-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27513E12B35PA
Related LinksMS27513, MS27513E12B35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27513E12B35PA Details Description
Related parts for MS27513E12B35PA
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% BEAD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX DUAL 4X1 16TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 6POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 3 Circuit 0.472" (12.00mm) datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.063" NYLON 2.03MM datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
RES 1.85K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS PNL MNT PIN CRIMP datasheet.pdf
CONN - JACK R/A 50OHM SOLDER datasheet.pdf