Amphenol Aerospace Operations MS27513E16F26S
MS27513E16F26S picture photo
Mfg. Part Number
MS27513E16F26S
Brief Description
CONN RCPT 26POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27513E16F26S.pdf
Availability of MS27513E16F26S
QUANTITY
MS27513E16F26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27513E16F26S
Internal Part NumberEIS-MS27513E16F26S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27513E16F26S
Related LinksMS27513, MS27513E16F26S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27513E16F26S Details Description
Related parts for MS27513E16F26S
FUSE GLASS 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
TRANS NPN RF MICROWAVE VHF M113 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
8POS PLUG PNL MNT 14-16 NO GSKT datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 8UF 10% 30V AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MARKER NUMBER OUTDOOR 7 datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 15ppm 10pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf