Amphenol Aerospace Operations MS27513E22A55S
MS27513E22A55S picture photo
Mfg. Part Number
MS27513E22A55S
Brief Description
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27513E22A55S.pdf
Availability of MS27513E22A55S
QUANTITY
MS27513E22A55S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27513E22A55S
Internal Part NumberEIS-MS27513E22A55S
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert22-55
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27513E22A55S
Related LinksMS27513, MS27513E22A55S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27513E22A55S Details Description
Related parts for MS27513E22A55S
RES ARRAY 8 RES 15K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf
CONN HEADER 15POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 183MHZ 165CABGA datasheet.pdf
2578 APPLIANCE INLET 7A 70C datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.059" (1.50mm) Tin Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 80.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf