Amphenol Aerospace Operations MS27513E24B19P
MS27513E24B19P picture photo
Mfg. Part Number
MS27513E24B19P
Brief Description
CONN RCPT 19POS BOX MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27513E24B19P.pdf
Availability of MS27513E24B19P
QUANTITY
MS27513E24B19P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27513E24B19P
Internal Part NumberEIS-MS27513E24B19P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert24-19
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating23A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27513E24B19P
Related LinksMS27513, MS27513E24B19P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27513E24B19P Details Description
Related parts for MS27513E24B19P
RES SMD 182 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 60KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 250W datasheet.pdf
RES 221 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 5VOUT 100W datasheet.pdf
D4N-4B62R datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf
26500 42C 42#16 P RECP SS WC datasheet.pdf
GT 26C 26#16 SKT PLUG datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 1W MELF datasheet.pdf