Amphenol Aerospace Operations MS27513E24B2S
MS27513E24B2S picture photo
Mfg. Part Number
MS27513E24B2S
Brief Description
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27513E24B2S.pdf
Availability of MS27513E24B2S
QUANTITY
MS27513E24B2S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27513E24B2S
Internal Part NumberEIS-MS27513E24B2S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions100
Shell Size - Insert24-2
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27513E24B2S
Related LinksMS2751, MS27513E24B2S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27513E24B2S Details Description
Related parts for MS27513E24B2S
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 10W datasheet.pdf
RES SMD 62 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FILTER POWER LINE EMI FAST ON 6A datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR 68M752 49BGA datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 2.7K OHM 20SOIC datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.03K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 6POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
STD EMPR 110FK datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 330NF 20% 400VDC datasheet.pdf