Amphenol Aerospace Operations MS27656E13B22S
MS27656E13B22S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E13B22S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656E13B22S.pdf
Availability of MS27656E13B22S
QUANTITY
MS27656E13B22S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E13B22S
Internal Part NumberEIS-MS27656E13B22S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions22
Shell Size - Insert13-22
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E13B22S
Related LinksMS27656, MS27656E13B22S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E13B22S Details Description
Related parts for MS27656E13B22S
CONN HEADR BRKWAY .100 22POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 348 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA 916 MHZ 180" datasheet.pdf
IC POT DUAL 32TAP 20-QFN datasheet.pdf
KIT BASIC NS9750 NET+WORKS datasheet.pdf
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 56POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 8POS datasheet.pdf