Amphenol Aerospace Operations MS27656E15A5P
MS27656E15A5P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E15A5P
Brief Description
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E15A5P.pdf
Availability of MS27656E15A5P
QUANTITY
MS27656E15A5P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E15A5P
Internal Part NumberEIS-MS27656E15A5P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions5
Shell Size - Insert15-5
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E15A5P
Related LinksMS2765, MS27656E15A5P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E15A5P Details Description
Related parts for MS27656E15A5P
JFET N-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
QKE III HDR RA GXT WL datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 150W datasheet.pdf
RES 470K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 11 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3750K 2SMD datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 43POS HL LOW P datasheet.pdf
IC SRAM 256K X 8 44TSOP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 1A DO204AL datasheet.pdf