Amphenol Aerospace Operations MS27656E15B15P
MS27656E15B15P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E15B15P
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E15B15P.pdf
Availability of MS27656E15B15P
QUANTITY
MS27656E15B15P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E15B15P
Internal Part NumberEIS-MS27656E15B15P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E15B15P
Related LinksMS27656, MS27656E15B15P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E15B15P Details Description
Related parts for MS27656E15B15P
TRIMMER 10K OHM 0.1W TH datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.156" (3.96mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 44POS 2MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 23POS 5MM datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC CPU BLUETOOH CAN 128-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 125W datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 17 E M25 datasheet.pdf
FUSE 12KV 1AMP 2" AIR datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 6POS PIN datasheet.pdf