Amphenol Aerospace Operations MS27656E15B35PA
MS27656E15B35PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E15B35PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 37POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E15B35PA.pdf
Availability of MS27656E15B35PA
QUANTITY
MS27656E15B35PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E15B35PA
Internal Part NumberEIS-MS27656E15B35PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E15B35PA
Related LinksMS27656, MS27656E15B35PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E15B35PA Details Description
Related parts for MS27656E15B35PA
IDC CABLE - MKC20A/MC20G/MKC20A datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 450VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 120K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.8A SOT23-3 datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 2MHZ 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
RES 422 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf