Amphenol Aerospace Operations MS27656E15F97P
MS27656E15F97P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E15F97P
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E15F97P.pdf
Availability of MS27656E15F97P
QUANTITY
MS27656E15F97P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E15F97P
Internal Part NumberEIS-MS27656E15F97P
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E15F97P
Related LinksMS27656, MS27656E15F97P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E15F97P Details Description
Related parts for MS27656E15F97P
CAP ALUM 1UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB OTP 44TQFP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL STR 29POS datasheet.pdf
IC SEQUENCER/SUPERVISOR 40LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
35W 4X 15V DC INPUT 60-150V datasheet.pdf
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf