Amphenol Aerospace Operations MS27656E17A35PC
MS27656E17A35PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E17A35PC
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E17A35PC.pdf
Availability of MS27656E17A35PC
QUANTITY
MS27656E17A35PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E17A35PC
Internal Part NumberEIS-MS27656E17A35PC
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions55
Shell Size - Insert17-35
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E17A35PC
Related LinksMS27656, MS27656E17A35PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E17A35PC Details Description
Related parts for MS27656E17A35PC
CONN HEADER 29POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 24POS GOLD datasheet.pdf
Crystal 38.4000kHz 100ppm 11pF 35 kOhm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 3POS datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC USB CHRGR DETECTION 12FLIPCHI datasheet.pdf
CAP CER 470PF 250V RADIAL datasheet.pdf
6MM TNPLTD CPPR+PET BRDD SLVG 10 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf