Amphenol Aerospace Operations MS27656E21A16SB
MS27656E21A16SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E21A16SB
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656E21A16SB.pdf
Availability of MS27656E21A16SB
QUANTITY
MS27656E21A16SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E21A16SB
Internal Part NumberEIS-MS27656E21A16SB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E21A16SB
Related LinksMS27656, MS27656E21A16SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E21A16SB Details Description
Related parts for MS27656E21A16SB
CONN RING 14-16 AWG #6 P-G datasheet.pdf
IC REG LDO 5V/ADJ 0.4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 19PS GOLD WW R/A datasheet.pdf
IC DAC 10BIT QUAD BUFF 20-TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 10A 250V datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONTACT AU AWG 26 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
INS BNCM CABLE SHTH P 50OHM 100C datasheet.pdf