Amphenol Aerospace Operations MS27656E21B39S
MS27656E21B39S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E21B39S
Brief Description
CONN RCPT 39POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656E21B39S.pdf
Availability of MS27656E21B39S
QUANTITY
MS27656E21B39S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E21B39S
Internal Part NumberEIS-MS27656E21B39S
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions39
Shell Size - Insert21-39
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E21B39S
Related LinksMS27656, MS27656E21B39S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E21B39S Details Description
Related parts for MS27656E21B39S
CONN FFC VERT 19POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1W 2010 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1400A 700VAC datasheet.pdf
TRANSFORMER WE-CST 320UH 10A SMD datasheet.pdf
RES 5.11M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SCREW-MOUNT CELLULAR ANTENNA datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 4A HLD AMMO datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT THRU SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf