Amphenol Aerospace Operations MS27656E21F16P
MS27656E21F16P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E21F16P
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E21F16P.pdf
Availability of MS27656E21F16P
QUANTITY
MS27656E21F16P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E21F16P
Internal Part NumberEIS-MS27656E21F16P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E21F16P
Related LinksMS27656, MS27656E21F16P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E21F16P Details Description
Related parts for MS27656E21F16P
TOOL DIESET 18-24AWG COM-MATE datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 0.9V SOT23-6 datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC LOW SIDE SWITCH 4CHAN PDSO-20 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
EDSTRG64SDIL datasheet.pdf
RES 2 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
TRIGGER CONNECTOR datasheet.pdf
ROUND SPACER 4BA BRASS 1/2" datasheet.pdf
CONN SSL PLUG HSG 5POS CRIMP datasheet.pdf