Amphenol Aerospace Operations MS27656E21F41P
MS27656E21F41P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E21F41P
Brief Description
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E21F41P.pdf
Availability of MS27656E21F41P
QUANTITY
MS27656E21F41P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E21F41P
Internal Part NumberEIS-MS27656E21F41P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E21F41P
Related LinksMS27656, MS27656E21F41P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E21F41P Details Description
Related parts for MS27656E21F41P
CONN IC DIP SOCKET ZIF 16POS GLD datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 12.7 OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
KNOB KNURL ALUM/BL datasheet.pdf
RES 510 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V U2J 0402 datasheet.pdf
RES 500K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf