Amphenol Aerospace Operations MS27656E25A29P
MS27656E25A29P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E25A29P
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E25A29P.pdf
Availability of MS27656E25A29P
QUANTITY
MS27656E25A29P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E25A29P
Internal Part NumberEIS-MS27656E25A29P
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E25A29P
Related LinksMS27656, MS27656E25A29P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E25A29P Details Description
Related parts for MS27656E25A29P
OSCILLATOR CMOS PROG 50MHZ T/R datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLSH 12K 20DIP datasheet.pdf
RES 5.23K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
REDUCER WIREWAY 6X6 TO 4X4" datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 132POS GOLD datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf