Amphenol Aerospace Operations MS27656E25B29PB
MS27656E25B29PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27656E25B29PB
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656E25B29PB.pdf
Availability of MS27656E25B29PB
QUANTITY
MS27656E25B29PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656E25B29PB
Internal Part NumberEIS-MS27656E25B29PB
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656E25B29PB
Related LinksMS27656, MS27656E25B29PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656E25B29PB Details Description
Related parts for MS27656E25B29PB
CAP CER 0.60PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 400KHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-UMAX datasheet.pdf
IECUBE V850E2M DX4 POD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf
10MHZ PULSE GENERATOR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V T/H datasheet.pdf