Amphenol Aerospace Operations MS27656T11F13P
MS27656T11F13P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T11F13P
Brief Description
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T11F13P.pdf
Availability of MS27656T11F13P
QUANTITY
MS27656T11F13P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T11F13P
Internal Part NumberEIS-MS27656T11F13P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions13
Shell Size - Insert11-13
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T11F13P
Related LinksMS27656, MS27656T11F13P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T11F13P Details Description
Related parts for MS27656T11F13P
RES SMD 130 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
26W74 W/50 14-4SO 27W74 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
FIXED IND 560NH 100MA 1.05 OHM datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 700MA 351 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf