Amphenol Aerospace Operations MS27656T15B18PC
MS27656T15B18PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15B18PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T15B18PC.pdf
Availability of MS27656T15B18PC
QUANTITY
MS27656T15B18PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15B18PC
Internal Part NumberEIS-MS27656T15B18PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15B18PC
Related LinksMS27656, MS27656T15B18PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T15B18PC Details Description
Related parts for MS27656T15B18PC
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES SMD 178 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC DAC 14BIT CUR OUT 38-QFN datasheet.pdf
CONN HEADER 3POS UNIV PWR MOD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 315V SNAP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf