Amphenol Aerospace Operations MS27656T15B19PC
MS27656T15B19PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15B19PC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 19POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T15B19PC.pdf
Availability of MS27656T15B19PC
QUANTITY
MS27656T15B19PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15B19PC
Internal Part NumberEIS-MS27656T15B19PC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15B19PC
Related LinksMS27656, MS27656T15B19PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T15B19PC Details Description
Related parts for MS27656T15B19PC
DIP TEST CLIP 24PIN OXIDE PENETR datasheet.pdf
COMMUNICATIONS MODULE RS485/422 datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.24K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LENS ASSY 1POS 9.9MM RND 6.8MM datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RELAY MODULE MODEL datasheet.pdf
CONN RETAINER DUAL ROW 10POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.15A TSOT23-5 datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 10 OHM 64LBGA datasheet.pdf