Amphenol Aerospace Operations MS27656T15B35A
MS27656T15B35A picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15B35A
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN
Datasheet Download
MS27656T15B35A.pdf
Availability of MS27656T15B35A
QUANTITY
MS27656T15B35A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15B35A
Internal Part NumberEIS-MS27656T15B35A
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions37
Shell Size - Insert15-35
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size22D
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15B35A
Related LinksMS27656, MS27656T15B35A Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T15B35A Details Description
Related parts for MS27656T15B35A
CONN HDR BRKWAY 12POS 2MM 8GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS PIN datasheet.pdf
CAP CER 220PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SPDT SLD NONSHORT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Surface Mount, Right Angle Solder datasheet.pdf