Amphenol Aerospace Operations MS27656T15F15PA
MS27656T15F15PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15F15PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T15F15PA.pdf
Availability of MS27656T15F15PA
QUANTITY
MS27656T15F15PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15F15PA
Internal Part NumberEIS-MS27656T15F15PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions15
Shell Size - Insert15-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15F15PA
Related LinksMS27656, MS27656T15F15PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T15F15PA Details Description
Related parts for MS27656T15F15PA
IC SWITCH TRIPLE SPDT 16QSOP datasheet.pdf
CONN RING 14-18AWG #1/4 TIN CRMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 112POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125" datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf