Souriau Connection Technology MS27656T15F18PD
MS27656T15F18PD picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15F18PD
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T15F18PD.pdf
Availability of MS27656T15F18PD
QUANTITY
MS27656T15F18PD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15F18PD
Internal Part NumberEIS-MS27656T15F18PD
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15F18PD
Related LinksMS27656, MS27656T15F18PD Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T15F18PD Details Description
Related parts for MS27656T15F18PD
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 35 kOhm -20°C - 70°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 330K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 32mA Backlight 16-TQFN (4x4) datasheet.pdf
MOSFET N-CH 250V SOT89 datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
MINI ENCLOSED SAFETY LIMIT SW datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 1KV NP0 1111 datasheet.pdf