Amphenol Aerospace Operations MS27656T15F97PB
MS27656T15F97PB picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T15F97PB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T15F97PB.pdf
Availability of MS27656T15F97PB
QUANTITY
MS27656T15F97PB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T15F97PB
Internal Part NumberEIS-MS27656T15F97PB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions12
Shell Size - Insert15-97
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A, 13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T15F97PB
Related LinksMS27656, MS27656T15F97PB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T15F97PB Details Description
Related parts for MS27656T15F97PB
IC ENCORE MCU FLASH 16K 68PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 36MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS 0.4MM GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LMV1091 datasheet.pdf
RES 15 OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET 100' datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CAP FILM 1.3NF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf