Amphenol Aerospace Operations MS27656T17A26P
MS27656T17A26P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T17A26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T17A26P.pdf
Availability of MS27656T17A26P
QUANTITY
MS27656T17A26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T17A26P
Internal Part NumberEIS-MS27656T17A26P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T17A26P
Related LinksMS27656, MS27656T17A26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T17A26P Details Description
Related parts for MS27656T17A26P
TVS DIODE 33VWM 53.3VC SMC datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
FUSE CLIP CARTRIDGE CHASSIS MNT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf