Amphenol Aerospace Operations MS27656T17B26PBLC
MS27656T17B26PBLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T17B26PBLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 26POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27656T17B26PBLC.pdf
Availability of MS27656T17B26PBLC
QUANTITY
MS27656T17B26PBLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T17B26PBLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T17B26PBLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T17B26PBLC
Related LinksMS27656T, MS27656T17B26PBLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T17B26PBLC Details Description
Related parts for MS27656T17B26PBLC
CONN HEADER .100 SNGL STR 22POS datasheet.pdf
IC SWITCH SPDT 2:1 MUX 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.21M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
PRINTER CABLE PARALLEL datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
SCT3250EX 19.73" 8" EX111 R datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 1.6V 4-USP datasheet.pdf