Amphenol Aerospace Operations MS27656T17B26S
MS27656T17B26S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T17B26S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T17B26S.pdf
Availability of MS27656T17B26S
QUANTITY
MS27656T17B26S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T17B26S
Internal Part NumberEIS-MS27656T17B26S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert17-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T17B26S
Related LinksMS27656, MS27656T17B26S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T17B26S Details Description
Related parts for MS27656T17B26S
CONN HEADER 40POS .100" DL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRY 12.5"L X 10.72"W datasheet.pdf
SW STR LVR SPDT 15A SCREW 125V datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN BACKSHELL SZ14S 3/4-20 UNEF datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf