Amphenol Aerospace Operations MS27656T19A32P
MS27656T19A32P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19A32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T19A32P.pdf
Availability of MS27656T19A32P
QUANTITY
MS27656T19A32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19A32P
Internal Part NumberEIS-MS27656T19A32P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19A32P
Related LinksMS27656, MS27656T19A32P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19A32P Details Description
Related parts for MS27656T19A32P
CONN XA HOUSING 20 POS 2.5MM datasheet.pdf
IC DVR HI SIDE SSR PENTAWATT HOR datasheet.pdf
RES 200 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO214AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
RES SMD 9.76 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS F W/W TIN datasheet.pdf