Amphenol Aerospace Operations MS27656T19F32P
MS27656T19F32P picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19F32P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T19F32P.pdf
Availability of MS27656T19F32P
QUANTITY
MS27656T19F32P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19F32P
Internal Part NumberEIS-MS27656T19F32P
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19F32P
Related LinksMS27656, MS27656T19F32P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19F32P Details Description
Related parts for MS27656T19F32P
IC MOSFET DRIVER 6-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
REFLECTOR FOR CITIZEN L251 LEDS datasheet.pdf
CAP CER 9.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit datasheet.pdf
MODULAR DBL DOOR ENCL datasheet.pdf
Connector Socket 6 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 92MA 23 OHM TH datasheet.pdf