Amphenol Aerospace Operations MS27656T19F32SLC
MS27656T19F32SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19F32SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27656T19F32SLC.pdf
Availability of MS27656T19F32SLC
QUANTITY
MS27656T19F32SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19F32SLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T19F32SLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19F32SLC
Related LinksMS27656T, MS27656T19F32SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19F32SLC Details Description
Related parts for MS27656T19F32SLC
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS SMT VERT 30AU datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 50V Y5V RADIAL datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 11VC 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 100W datasheet.pdf