Amphenol Aerospace Operations MS27656T19F32SLC
MS27656T19F32SLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19F32SLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 32POS WALL MT SCKT
Datasheet Download
MS27656T19F32SLC.pdf
Availability of MS27656T19F32SLC
QUANTITY
MS27656T19F32SLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19F32SLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T19F32SLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions32
Shell Size - Insert19-32
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19F32SLC
Related LinksMS27656T, MS27656T19F32SLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19F32SLC Details Description
Related parts for MS27656T19F32SLC
LED RED CLEAR 1208 SMD datasheet.pdf
FUSE HOLDER CARTRIDGE 300V 6.3A datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 6.3V X5R 0201 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.2MHZ 14SO datasheet.pdf
040 PAIR MATE PLUG HSG ASY 22P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
OSC MEMS 32.263MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 55POS SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 10% 20W TO263 datasheet.pdf