Amphenol Aerospace Operations MS27656T19F66SA
MS27656T19F66SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T19F66SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T19F66SA.pdf
Availability of MS27656T19F66SA
QUANTITY
MS27656T19F66SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T19F66SA
Internal Part NumberEIS-MS27656T19F66SA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions66
Shell Size - Insert19-66
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating3A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T19F66SA
Related LinksMS27656, MS27656T19F66SA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T19F66SA Details Description
Related parts for MS27656T19F66SA
JUMPER-H1505TR/A3048R/X 6" datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
RES 931 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 2.26K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf