Amphenol Aerospace Operations MS27656T21B35SB
MS27656T21B35SB picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T21B35SB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 79POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T21B35SB.pdf
Availability of MS27656T21B35SB
QUANTITY
MS27656T21B35SB Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T21B35SB
Internal Part NumberEIS-MS27656T21B35SB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions79
Shell Size - Insert21-35
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating5A
Voltage - Rated400VAC, 500VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T21B35SB
Related LinksMS27656, MS27656T21B35SB Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T21B35SB Details Description
Related parts for MS27656T21B35SB
Connector Receptacle 70 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
LAMP INCAND T-2.5 BAYO TELE 28V datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SO datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 19POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 13POS 3.5MM datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 1.25KVDC RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 6W datasheet.pdf