Souriau Connection Technology MS27656T21F16SA
MS27656T21F16SA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T21F16SA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 16POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T21F16SA.pdf
Availability of MS27656T21F16SA
QUANTITY
MS27656T21F16SA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T21F16SA
Internal Part NumberEIS-MS27656T21F16SA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions16
Shell Size - Insert21-16
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T21F16SA
Related LinksMS27656, MS27656T21F16SA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T21F16SA Details Description
Related parts for MS27656T21F16SA
Crystal 30.0000MHz 30ppm 13pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 1.05A 506 MOHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SYNC 4-BIT UP/DN CNTR 16SO datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 12 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 11.5K OHM 1/4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
UNIVERSAL SAFETY RELAY 2PDT 120V datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 270MA 1.4 OHM datasheet.pdf