Amphenol Aerospace Operations MS27656T21F41PLC
MS27656T21F41PLC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T21F41PLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 41POS WALL MT PINS
Datasheet Download
MS27656T21F41PLC.pdf
Availability of MS27656T21F41PLC
QUANTITY
MS27656T21F41PLC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T21F41PLC
Internal Part NumberEIS-MS27656T21F41PLC
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions41
Shell Size - Insert21-41
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T21F41PLC
Related LinksMS27656T, MS27656T21F41PLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T21F41PLC Details Description
Related parts for MS27656T21F41PLC
VARISTOR 900V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 75 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 48WFBGA datasheet.pdf
OSC XO 44.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 2W DO214AC datasheet.pdf
BOARD DEMO FOR ADC1415S125F1 datasheet.pdf
10MM TNPLTD CPPR+PET BRDD SLVG 5 datasheet.pdf