Amphenol Aerospace Operations MS27656T23B55SD
MS27656T23B55SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T23B55SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T23B55SD.pdf
Availability of MS27656T23B55SD
QUANTITY
MS27656T23B55SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T23B55SD
Internal Part NumberEIS-MS27656T23B55SD
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T23B55SD
Related LinksMS27656, MS27656T23B55SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T23B55SD Details Description
Related parts for MS27656T23B55SD
CONN HEADER 10POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
IC DAC 6BIT LP 3WIRE SER SOT23-6 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:2 156MHZ 8SOIC datasheet.pdf
WIREWAY BOX SWIVEL NIPPLE 6X6" datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.92V SOT23-3 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 100V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 780MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS T/H R/A GOLD datasheet.pdf