Amphenol Aerospace Operations MS27656T23B55SD
MS27656T23B55SD picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T23B55SD
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T23B55SD.pdf
Availability of MS27656T23B55SD
QUANTITY
MS27656T23B55SD Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T23B55SD
Internal Part NumberEIS-MS27656T23B55SD
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions55
Shell Size - Insert23-55
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationD
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T23B55SD
Related LinksMS27656, MS27656T23B55SD Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T23B55SD Details Description
Related parts for MS27656T23B55SD
SIDACTOR BI 220V 150A TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 500mA Lighting 8-SO PowerPad datasheet.pdf
SOCKET KIT datasheet.pdf
RES 3.65K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X5R 0603 datasheet.pdf
Connector Header 92 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 30A datasheet.pdf
MICRO 31C P 18" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CAP TANT POLY 470UF 4V 2917 datasheet.pdf