Amphenol Aerospace Operations MS27656T23F21PC
MS27656T23F21PC picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T23F21PC
Brief Description
CONN RCPT 21POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T23F21PC.pdf
Availability of MS27656T23F21PC
QUANTITY
MS27656T23F21PC Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T23F21PC
Internal Part NumberEIS-MS27656T23F21PC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationC
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T23F21PC
Related LinksMS27656, MS27656T23F21PC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T23F21PC Details Description
Related parts for MS27656T23F21PC
PROTECT HEADER RT/ANG 34 CONTACT datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER LOW SIDE 8DIP datasheet.pdf
RES SMD 560 OHM 5% 3W 4122 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100 OHM 0804 datasheet.pdf
PLUG-INSIDE ROTARY DPDT datasheet.pdf
PUNCH RD 1-1/2 datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL LEFT WK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
508 TB PLUGGABLE PLUG WF datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf