Souriau Connection Technology MS27656T25B24PA
MS27656T25B24PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25B24PA
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 24POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T25B24PA.pdf
Availability of MS27656T25B24PA
QUANTITY
MS27656T25B24PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25B24PA
Internal Part NumberEIS-MS27656T25B24PA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions24
Shell Size - Insert25-24
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A, 23A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25B24PA
Related LinksMS27656, MS27656T25B24PA Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27656T25B24PA Details Description
Related parts for MS27656T25B24PA
CONN ADAPT FL PLUG TO SMA JACK datasheet.pdf
CONN PLUG 120POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 4.02KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 2.5A SOT23-6 datasheet.pdf
IC CHRGR LI-ION HV SGL 10-TDFN datasheet.pdf
CAP CER 100PF 15KV R7 DISK datasheet.pdf
IC LINEAR datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
OPTOISOLATR 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM PRESS FIT datasheet.pdf