Amphenol Aerospace Operations MS27656T25B29PA
MS27656T25B29PA picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25B29PA
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/PINS
Datasheet Download
MS27656T25B29PA.pdf
Availability of MS27656T25B29PA
QUANTITY
MS27656T25B29PA Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25B29PA
Internal Part NumberEIS-MS27656T25B29PA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationA
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25B29PA
Related LinksMS27656, MS27656T25B29PA Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25B29PA Details Description
Related parts for MS27656T25B29PA
SCREW OVAL HD #4X0.75" 1=100 BLK datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.100" datasheet.pdf
SL WTW CONN SR OPT B 12POS datasheet.pdf
CAP TANT 180UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12POS BLK SHIELD STR 1.5M datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" GOLD datasheet.pdf