Amphenol Aerospace Operations MS27656T25B29S
MS27656T25B29S picture photo
Mfg. Part Number
MS27656T25B29S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 29POS WALL MNT W/SCKT
Datasheet Download
MS27656T25B29S.pdf
Availability of MS27656T25B29S
QUANTITY
MS27656T25B29S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27656T25B29S
Internal Part NumberEIS-MS27656T25B29S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27656T25B29S
Related LinksMS27656, MS27656T25B29S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27656T25B29S Details Description
Related parts for MS27656T25B29S
OPTO SENSOR 5MM SLOT T-SHAPE datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 28POS STR datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 7/16-20UNF 4-20MA datasheet.pdf
RES SMD 150K OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 1A 250 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS GOLD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 18W datasheet.pdf